Olejki Występowanie olejków eterycznych w roślinach- opis z Wikipedii
Obecnie znanych jest około 2 tysiące gatunków roślin olejkodajnych występujących we wszystkich strefach klimatycznych, choć najliczniej w strefie zwrotnikowej. Reprezentują one różne rodziny roślin naczyniowych, przy czym najwięcej ich należy do: sosnowatych, cyprysowatych, wawrzynowatych, imbirowatych, różowatych, jasnotowatych, mirtowatych, oliwnikowatych, rutowatych, baldaszkowatych i astrowatych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejki
Olejki kosmetyczne, dla kogo?
Wyciąg z olejków roślinnych, na przykład z rośliny Arganowca, są bardzo zdrowe dla naszej skóry i powinniśmy je stosować zamiast komercyjnych kosmetyków, które zawierają parabeny, sztuczne dodatki lub barwniki, które mogą wpływać drażniąco na naszą skórę.
Olejki organowe czy olejek z Czarnuszki są polecanymi kosmetykami przez różne sławne osoby, w tym przez gwiazdy Hollywood. Naturalne olejki stają się coraz bardziej popularne w Europie, a wywodzą się z orientalnych krajów, w tym z Maroko. To właśnie z tych krajów ściąga się te olejki, które są tam produkowane od pokoleń, co jest gwarancją najwyższej jakości.
Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego
Olejki lotne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego najczęściej przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję. Są stosowane, wraz z innymi substancjami zapachowymi, w perfumiarstwie (perfumy, woda kolońska). Olejki lub całe rośliny olejkodajne są też wykorzystywane jako przyprawy, środki terapeutyczne (ziołolecznictwo) oraz w aromaterapii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejki