Oczami geodety

zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz

Oczami geodety Istnieją takie firmy, które prężnie prosperują lokalnie. Dobry przykład to . Dlatego dzisiaj o geodetach i pracy geodety.

Zakończenie budowy i wpis geodety

Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.

Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.


Praca w terenie i nie tylko

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.


Zanim złożymy wniosek o pozwolenie na budowę

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.



© 2019 http://informator.nowaruda.pl/